Netrapte sebe sama: Posváteční antidieta pro princezny, královny a Bohyně

 

Zejména po vánočních svátcích a Novém roce, občas také na konci zimy, se setkáme téměř všude s informacemi o výjimečných, garantovaných, stoprocentně fungujících dietách. Statisíce lidí, především však žen, si dává rok co rok novoroční předsevzetí, že tentokrát už zaručeně dodrží zvolenou dietu a shodí tolik a tolik kil své váhy, případně sníží příjem denních kalorií.

Hledáme recept, jak se co nejrychleji a nejjednodušším způsobem vrátíme „do normálu“, hlavně bez jo-jo efektu, kterým obvykle končí různorodé diety a návody na zhubnutí resp. úpravu tvaru svého těla. Mučíme sami sebe po celé týdny, někdy i měsíce, většinu času trpíme hlady, za velkého trápení shodíme pár kil – a v nejbližším měsíci po ukončení diety nabereme občas víc objemu, než jaký byl na začátku předmětné diety.

Já sama s nadváhou problém nemám, ani jsem ho nikdy neměla. Naopak, v mladším věku jsem denně spořádala značné množství jídla a stejně jsem zůstávala štíhlá. Možná proto, že mně nikdy nenapadlo, že by se ze stravy mohlo nebo mělo přibírat, jelikož jsem jedla s chutí (abych byla spravedlivá, jsem rozeným vegetariánem z čistě „masožravé“ rodiny). Jedna z mých nejlepších přítelkyň však v mladosti měla problém, který trápí mnohé z vás. Každé ráno se navzdory svému věku probouzela s dušností, její nadváha kolem 15 kil jí ležela na plících jako obrovské závaží. Pak začala zkoušet jednu dietu za druhou, měla však stále pocit hladu. Konzumovala potraviny, které ji vůbec nechutnaly, pila obrovské množství očistných čajů, neboť její trávení nefungovalo, jak mělo. Jednoho dne si řekla: A dost!

Odmítla nadále vyčerpávat své tělo, vystavovat jej nesmyslné zátěži. Domnívala se, že musí existovat něco, co bude mít žádoucí účinek, co je však zároveň zdravé a nebude ji činit nešťastnou a nespokojenou.

Našly jsme společně několik zdraví prospěšných technik.

Jednou z metod bylo něco, co je známé v mnoha tradicích, dokonce i v józe. Není to nic jiného a prostšího, nežli pití teplé vody. V zájmu udržení zdraví a očisty těla od toxinů ji aplikovali již staří Egypťané.

Návod: přiveďte k varu dva litry vody, pak ji udržujte za mírného varu na ohni ještě deset minut. Odstavte ze sporáku, nechte několik minut stát, aby nečistoty obsažené ve vodě klesly ke dnu (budete překvapeni, kolik jich sama voda obsahuje). Vodu přeceďte a přelijte do termosky. Každou půl hodinu vypijte dva hlty. Nezapomeňte se napít také v průběhu jídla. Vyhýbejte se chladným nápojům, které zpomalují trávení. Teplá voda jej naopak posiluje.  

Dodržujte tuto praktiku nejméně po dobu jednoho měsíce, nejlépe je uvést ji do svého života pokud možno nastálo. V první dny budete muset pravděpodobně častěji na malou stranu a váš moč může mít nepříjemný zápach právě po vyplavovaných toxinech.

Teplá voda se nepije kvůli žízni, nýbrž v zájmu očisty. Prostě z ní pijte přibližně dva loky každou půl hodinu.

Druhým krokem bylo zavedení zdravé denní rutiny. Přírodní rytmy kolem nás působí bez ohledu na naší „moderní dobu“. Není proto lhostejné, jíte-li o půlnoci nebo uprostřed dne. A není také jedno, spíte-li v průběhu noci anebo uléháte na lože v pozdních nočních hodinách a prospíte potom celé dopoledne.

Vše má svůj čas, říká stará moudrost, a svůj čas má i jídlo.

Jedním z těch ideálnějších denních režimů je tento:

·       Vstávejte kolem páté až šesté hodiny ranní.

·       Absolvujte lehké cvičení po dobu dvaceti minut.

·       Poté proveďte krátkou meditaci podle svého gusta.

·       Nasnídejte se.

·       Následujte aktivní část dne.

·       Mezi jedenáctou a čtrnáctou hodinou je nejvhodnější čas na hlavní jídlo. Tehdy je i slunce v zenitu a náš „trávící plamen“ je nejsilnější, což pomáhá našemu tělu u zpracování stravy a jejího maximálního využití.

·       Pokud je to co jen trochu možné, po obědě se krátce projděte na čerstvém vzduchu.

·       Odpoledne by měla být vaše aktivita lehčí, než dopoledne.

·       Před večeří nastává čas tiché meditace v délce dvaceti minut.

·       Nejezte po osmnácté hodině. Večeře by měla být nejlehčím jídlem dne.

·       Po večeři můžete cvičit podle toho, co je vám blízké: běh, chůze atd.

·       Usínejte nejpozději kolem desáté večer, kdy nadcházejí přírodní rytmy spojené s uvolněním a odpočinkem.

·       Neulehnete-li včas a budete-li cokoli konzumovat po desáté večer, jídlo nebude stráveno, jak má být a dojde k usazování tuku a toxinů.

Vyzkoušíte-li zavést do svého života výše uvedený režim a řád, brzo se budete cítit lépe, lehčeji, šťastněji a spokojeněji.  

A ještě jedno malé „tajemství“: podle prastaré moudrosti bychom nikdy neměli sníst najednou větší množství jídla, než se nám vejde do spojených dlaní (a nemyslí se tím vrchovatě naplněné dlaně). Tak zůstane ve vašem žaludku volná 1/3 jeho prostoru a vaše trávení bude optimální. Je to to správné množství jídla, aby vám nebylo těžko a zůstaly jste ve své vlastní ideální váze (nemusí být totiž každá z nás vychrtlá).    

Budete-li praktikovat navíc „techniku pěti minut“, vaše výsledky budou vynikající.  

Po jídle (které se vejde do vašich spojených dlaní) vydržte pět minut bez další konzumace čehokoli, i kdybyste měli nakrásně silný pocit hladu. Po pěti minutách totiž tento pocit zmizí a s velkou pravděpodobností se uspokojíte s tím, co jste před pěti minutami snědly.

A nezapomeňte: jezte vsedě a v klidu! Akt konzumace jídla je odedávna posvátnou činností, ačkoli jsme ji této posvátnosti, žel, pouze nedávno zbavily i my ženy (před několika desetiletími oproti tisícům let udržování tradice posvátnosti jídla). Neházejte jídlo do sebe jako odpadky do kontejneru.

Pamatuje: udržujte tento denní rytmus nejméně po dobu jednoho měsíce, abyste viděly jeho působení. Po měsíci vás už asi nikdo nebude muset nutit, abyste jej zachovávaly, neboť výsledky budou viditelné.

Judita Katona Peschlová