6 TIPŮ, JAK ZVLÁDAT STRES

Mnoho žen hledá cestu ze stresujících situací a z následků dlouhodobého stresu. Někdy je však pro ně samotné těžké nalézt účinný způsob, jak vzniklý stres zvládnout. Pokud míváte bolesti hlavy nebo zad, zácpu, zažívací potíže, trpíte nespavostí anebo pocity únavy, nastal čas ke změnám životního stylu, k optimalizaci stravovacích návyků, k vhodné formě cvičení. Víc než prášky na spaní, léky na zmírnění stavů úzkosti a snížení stresu zabírají jednoduché kroky, podobné šesti níže uvedeným:

1.       Popíjení bylinných čajů

Používání čajů a tinktur k léčbě zdravotních potíží má tisíce let starou tradici. Doporučuji uklidňující čaje, kupříkladu kozlík lékařský nebo heřmánek. Postup: uvařit čaj, posedět na klidném, útulném místě, v tichu a klidu čaj popíjet a prociťovat, jak se tělo uvolňuje a zbavuje napětí.

2.       Hluboké dýchání

Pravděpodobně nevěnujete přílišnou pozornost svému dechu. Velké množství žen (i mužů) dýchá mělce. Brániční hluboký dech je však potřebný ke spuštění relaxační odezvy. Až příště budete cítit, jak vaše ramena tuhnou a váš žaludek se stahuje, použijte starý, známý trik. Zastavte se, přestaňte dělat, na čem právě pracujete, a několikrát se pomalu, zhluboka nadechněte.

3.       Přítulní domácí mazlíčci

Na základě četných studií bylo zjištěno, že hraní se a mazlení se psem nebo kočkou snižuje hladinu úzkosti. Napadlo vás použít vašeho zlatého retrívra jako alternativní protistresovou terapii?

4.       Poslech příjemné hudby

Existuje velice dobrý důvod, proč v lázních často slýcháte hudbu New Age: uklidňující zvuk padajících kapek vody nebo jemné tóny kytary navozují relaxovaný stav mysli. Pokud se vám nezamlouvá styl New Age, co takhle klasická hudba? V jedné studii zahrnující 143 žen, které podstoupili biopsii prsu, se zjistilo, že ty, jimž se přehrávala klasická hudba v průběhu zákroku, měli sníženou míru úzkosti oproti ženám užívajícím za stejným účelem předepsaná farmaceutika. Jiný výzkum zase přinesl poznání, že muzikoterapie snižuje úzkost a zlepšuje spánek u žen v azylových domech pro oběti domácího násilí.

5.       Svalové uvolnění

Účinným pomocníkem v boji proti stresu a jeho následkům je tzv. progresivní svalová relaxace. Začněte nejdřív se zavřenýma očima u prstů na nohou a postupně pokračujte až po temeno hlavy. Nejdřív každou část těla co nejvíc napněte a pak vědomě uvolněte. Nakonec napněte naráz celé tělo, uvolněte a chvíli relaxujte. Mnohé studie ukazují, že tento jednoduchý uvolňovací postup dělá hotové divy při snižování úzkosti i hladiny stresových hormonů. Na základě jedné z nich dospěli příslušní odborníci k zjištění, že ženy s rakovinou prsu, které praktikovaly progresivní svalovou relaxaci, byly podstatně méně nervózní, depresivní a nepřátelské než ženy, které ji neměli zahrnutou jako součást terapie. Vyskytli se u nich rovněž podstatně menší nevolnosti a zvracení po chemoterapii.

6.       Meditace

Meditace není nic mystického, je však mnohem těžší ji provádět, než to na první pohled působí. Jak jeden z autorů knih o meditaci napsal: "Meditace je umění být klidný a pozorný v přítomném okamžiku, nikoli se neustále snažit něco změnit anebo udělat." Doporučuji nejdřív se připojit k nějaké meditační skupině anebo se zapsat na kurz meditace, a pak už jen meditaci cvičit, cvičit, cvičit. Praktikovat ji pravidelně (jedním z přínosů meditace je prý i zvyšování inteligence a sebeléčivých schopností organizmu) každý den. Anebo alespoň obden.

Judita Peschlová